Galerie čokolády pro děti
 

Putyfarky tety ze Štokravy

Putyfarky, korálky do vlasů. Jejich úspěch byl opatrně očekávaný, ale opravdu veliký. Jak vznikly, jejich příběh…

Na Kreativu Soběslav - jaro 2014 jsem představila svou nevětší novinku - Putyfarky, korálky do vlasů. Jejich úspěch byl opatrně očekávaný ale opravdu veliký. Nyní mohu tedy své Putyfarky nabídnout i zde. Jak vznikly, příběh, který k nim pro mne napsal Sebastian Baldrian—Lomenski, si můžete přečíst

O Putyfarkách tety ze Štokravy

Sebastian Baldrian—Lomenski: O Putyfarkách

 

Tak, milánkové, povím vám o mých Putyfarkách.

Ten recept mám od babičky. Získala jej až ze starověkého Egypta! Můj dědeček byl totiž v roce 1837 přizván do výpravy archeologa sira Hamische Chasterfielda do delty Nilu. Tomu se v Tell el-Dabaa podařilo objevit pevnost Avaris - sídlo hyksóských vládců dolního Egypta v letech 1783—1550 před naším letopočtem. A když odkryli palác velitele osobní stráže faraóna Apopiho, pána Potífara, našli v knihovně množství svitků, jejichž obsah bylo potřeba přeložit. Mezi nimi dědeček objevil taky nemálo kuchařských předpisů. Ze svých překladů si samozřejmě pořizoval kopie. Něco z toho jsem věnovala i našemu muzeu.

Nevěřili byste, jací byli Egypťané gurmáni i jak byli vynalézaví, pokud jde právě o kuchyni a hlavně, když je řeč o mlsání. Těch receptů mám mnoho. Některé jsou značně bizarní a je vůbec s podivem, že některé pokrmy byli ochotni sníst, neřku, že jim to mohlo i chutnat. Jiné jsou naopak úžasné a můžeme jen litovat, že ingredience pro ně jsou u nás, i dnes, k mání jen velmi zřídka.

Ale tenhle byl náramný. A zvláště atraktivní pro dítka. Znám jej od malička, kdy nám, dětem, babička Putyfarky dělala a já jsem jí vždy ráda pomáhala. Původně se ty pamlsky samozřejmě nenazývaly Putyfarkami, ale babička je tak pojmenovala. Podle rozmařilé dámy, pro kterou byl ten recept napsán faraónovým pekařem.  

Ano, byla to ona, nechvalně známá manželka Potífarova, kterou si jistě pamatujete z knihy Genesis, z příběhu Josefa Egyptského. 

Představte si, jak byla mlsná ale i pohodlná. Své oblíbené sladkosti chtěla mít neustále u sebe. A nechtěla si je ale sama nosit a nechtěla je ani svěřit otrokyním. Byla totiž i lakotná. Obávala se, že by jí otrokyně pamlsky ujídala. Vymyslela si tedy, že je bude nosit ve svých vlasech! No, ano, slyšíte dobře. Ve vlasech. Šlo o jakési hádky, za horka uválené z hmoty karamelizované směsi cukru, datlové a fíkové melasy a ochucené někdy kurkumou, tu kardamomem, často zázvorem a někdy také levandulí či hřebíčkem. Protože tehdy Egypťané ještě cukr, jak jej známe my, neměli, získávali jej zcukernatěním včelího medu. Ta hmota se uválela do takových malých žížalek a ty se navinuly na zlaté tyčinky, aby se takto nechaly vychladnout. Hmota dokonale ztuhla, ale zachovala si pružnost. Paní si pak tyto hádky navinula na prameny vlasů, jež jí její otrokyně upletla do útlých copánků a potřela levandulovým olejem. Ty korálky pak ve vlasech dobře držely. Byly hladké a lesklé a nelepily se. Byly jako ze skla, některé byly průsvitné a na slunci se třpytily. Paní si co chvíli některý z vlasů vytáhla a mlsala…

Johann Adolf Baldrian: Opis ze svitku receptů paní Potýfarovy

Babička sladkým korálkům ze starobylých receptů říkala Korálky paní Putyfarky a my děti, jsme je nazývaly prostě, jen Putyfarky. A mohly jsme se po nich utlouci. Pochopitelně jsme si je nedávaly do vlasů, jako ta starověká paní. Babička nám je dávala většinou navinuté na špejli a my jsme z nich byly u vytržení. Na Vánoce nám jimi zdobila i stromeček.

Tak si to představte. I tohle bylo mé dětství.

Anna Marie Baldrian, Stockerau 1946

2014 © Sebastian Baldrian—Lomenski (literární předloha), 2014 © Renata Bartůňková (korálky Putyfarky) | Všechna práva vyhrazena. Kopírování či napodobování je porušením autorského práva a důrazně varuji před právními následky takového jednání. 

 

Katalog Putyfarek a objednávky najdete tady.

Knížečku „Vyprávění tety ze Štokravy - O Putyfarkách“ mohou obchodníci objednávat současně s kolekcemi Putyfarek. Na vyžádání dodávám zdarma, ke každému objednanému kusu či páru.

Použijte kolonku pro poznámku na konci objednávky.

Originální táborský suvenýr V Galerii čokolády je místo pro jeden kočárek V Táboře jsme výhradním prodejcem čokolády AJALA V Galerii čokolády zakoupíte čokoládové nugety pro přípravu lahodného nápoje Výklad o historii čokolády, pěstování kakaa a výrobě čokolády Promiňte, pejsci do Galerie čokolády ‚po vlastních‘ nesmějí… Poslední sousto svačinky dojezte, než vstoupíte :) Pro značku fértrejdové kávy PURO jsme v Táboře výhradním partnerem. Chcete-li si u nás fotit, můžete, bez stativu a jen pro soukromou potřebu. Objekt Galerie čokolády je monitorován kamerami.
 

 

KONTAKTY

  Dotazy: 737 366 725

  Zakázky a kurzy (včetně Čokohrátek):
  601 157 671

  Než zavoláte:

 • Otevřeno je 10—18 hod. každý den.
 • Na Čokohrátky se nemusíte objednávat,
  rovnou přijďte :). (Neplatí pro větší skupiny.)
 • Vstupné je dobrovolné
 

Naši partneři:

 
Sochy kakaových plodů v expozici Český „čokoládový“ šperk ve společnosti imitací roksů Pokušení ovocných chutí.
Šperky, Renata Batrůňková—Mojžíšová
Sochy, Sebastian Baldrian—Lomenski
 

Nahoru